Az oltalom 'védelem' - a tűzzel szembeni, ill. a tűzoltással kapcsolatos védelem fogalmát fejezi ki. A tűz a 4 elem között az első helyen áll - talán nem véletlenül, mivel az elemek közül a legerőszakosabb. És noha tűz nélkül nem lenne hő és fény, ezek nélkül pedig biológiai élet, ha megfékezhetetélenné válik, akkor minden életet rövid időn belül - pillanatok alatt el is képes pusztítani.
A tűz kialszik: kihúny; az ember örökre elalszik, elhúny: meghal; régies formában: kihúny ebből a világból - örökre behúnyja a szemét. Kihúny benne az élet láthatatlan tüze, annak éltető lángja-melege.
A tűzzel kapcsolatos fogalom tehát az alvás és az oltás, melyek tkp. a tűz (vészes mértékű elharapódzásának) megszűnését jelentik . Ezért érthető - mondhatni logikus, h. a védelem más szóval: oltalom, amely szó az olt ige -alom képzős formája - éppúgy, mint a védelem: a véd ige, az -elem képzővel megtoldva, v. a fogalom: fog ige + -alom.
Az élet kialakulásához és zavartalan fenntartásához elengedhetetlen feltétel a természetes elemek (így a 4 elem) megfelelő mértéke és egymáshoz viszonyított pontos aránya, éppúgy mint az elemek keveredése folyamatának iránya. Noha a természetben benne vannak e védő- és gátló "rend(szert alkotó )szabályok", az ember, mesterségbeli tudásához és szükségleteihez mérten, maga is képes irányítani: serkenteni v. gátolni, erősíteni v. gyengíteni, előidézni v. megszüntetni bizonyos folyamatokat.
Ahogy a tűz megfékezését az oltás: a tűz "elaltatása" jelenti, és káros hatása ellen OLTalmat ad azaz oltalmaz, úgy a víz(nek a kívánt mértéken felüli) áradását, áradatát - hosszanti irányban - a GÁT gátolja. Ha a víznek nincs hova TOVA és még TOVÁBB elfolyni - mert DUZZASZTÓ GÁT állja el az útjÁT, duzzogva bár, de TÓVÁ VÁlik, ami nagyobb magasságból is jobban látha-TÓ, mint egy vékonyka kis ÉR, amely egy nagyobb folyót kís-ÉR.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése