2013. február 16., szombat

Ősnyelv - az Össznyelv

Ha minden szójelentést össze(sze)gezünk, az össz-nyelvből előáll az ősnyelv.

Ősnyelv: Össznyelv

Ősnyelv: Össznyelv - az a feltételezés, hogy ha nem is Bábelban, de valóban volt nyelv-(össze- v. szét-)kavarodás, azt is magában foglalja, hogy ezt megelőzően az emberi nyelv egységes volt - mint ahogyan a Biblia is állítja...
De mivel ez a történelem előtti idők beláthatatlan távlataiban történt (v. még ma is folyamatosan történik?!), ennek tárgyi bizonyítéka természetszerűleg nem is lehet - csak a logikus gondolkodásra képes értelemmel látható be (vagy nem): ennek így kellett történnie, mivelhogy nyelvek sokaságát tapasztaljuk magunk körül és szerte a világban. 

Ami engem foglalkoztat ebben a támában (nagyon jó véletlen elírás! - a témában helyett, mivel szerbül a tama 'sötétség'!) az az, h. megtaláljam a rég elveszett (nem csak nyelvi) egység felé a bejáratot. Ezt nem valóságos, fizikai-térbeli kapunak, mint inkább elm(e)életi - v. még inkább lelki-szellemi szinten, a belvilág(om)ban remélem megtalálni. És egyre szaporodnak azok a jelek, amelyek reményemet megerősítik és támpontot v. alapszintet képeznek a további kutakodásaimban.
--
Ősnyelv: Össznyelv - ezt úgy kell/érdemes érteni, h. az az ősi nyelvi állapot, amely még egységes volt, ma is létező (mert sohasem is létezett a fizikai, azaz a téridőben történő megvalósulás szintjén), tehát elérhető és kutatható is kell legyen (de hogy miként v. minek az árán - ez már más kérdés). 

Ha a fentiek szellemében logikusan továbbgondolom a dolgot, akkor arra (a belátásra) kell jussak, h. a nyelv-rengetegben minden föl(ö)lelhető nyelv-család-fa ugyanabból az ősmagból módosult éppen olyanná, amilyenné (máig v. halála pillanatáig) vált - a biológiai élő(lények) anyag(szerű) sejtjeihez/génjeihez hasonlóan. Nos, ennek a kutatása a feladat(om), éspedig lehetőleg minél kevesebb tárgyi (segéd)eszköz igénybevételével - mert pl. a génkutatás is amellett, h. hihetetlenül bonyolult, és hatalmas szaktudást feltételez, még hatalmasabb a (számító)gépi kapacitás- és (a velejáró) pénzeszköz-igénye. Másrészt meg azért, mert a(z elvont, anyagtalan, ill.) szellemi dolgok kutatásában nincs még finomabb eszköz (igaz, megtéveszthetőbb sem)... Tehát:

Ész-köz az eszköz! - ha a készség megvan, akkor az elmeél késként vág - de nem ám szét, hanem össze! Nem ketté-, hanem egybe-vágóan kell gondolkozni (megtanulni)! 

Ide kívánkozik még az a megjegyzésem is, h. a Teremtő a teremtés hetének elején éppen az elválasztásokkal (a világosság és a sötétség, a száraz(föld) és víz, a felső és alsó vizek "elkülönítésével" stb.) volt leginkább elfoglalva... De ezt más helyen (egy 2-ik blogban talán:)) fogom kidolgozni, h. ne keveredjek én is vmilyen elv-zavarba...
--
(2012. március 26., hétfő 23:16 / a Netlogos blogom egyik bejegyzése alapján - http://www.netlog.com/sotigyorgy

1 megjegyzés:

  1. Én Anisha: Nem Bábelben? Pedig a biblia világosan leírja, hogy Bábelt Nimród építette...Hogy ez mennyire a fizikai síkon történt, az már más kérdés...de hogy az a nyel, az ős nyelv Nimród nyelve volt, az ebből egyértelműen következik.

    György Sóti: igen - ha valóban tényként vesszük a Biblia állítását - de akkor más állításainak is meg kell adni a teljes hitelt... - mert mi szerint válogatnánk szét a valódit a hamistól? - a szentírásmagyarázók ×int a Bábel városnév és a BALAL héb. 'habog, dadog, félrebeszél' szó hasonlósága miatt kapcsolták össze a "népi etimológia" régi művelői...

    hogy a Nimród-féle lenne az "ősnyelv" - ez nekem is szimpi, de semmit nem merek állítani, amiben nem vagyok biztos... - de elvileg, eszmei szinten valóban így van... -igyekszem minél kevesebb megalapozatlan állítást tenni, mert így szabadabban vizsgálom az eszmék és fogalmak szóba-öltöztetésének - és az abból való következtetős kivetkőtetésének a kérdését...

    VálaszTörlés