2013. február 22., péntek

KITÁRULKOZÁS és BEZÁR(KÓD-ol)T BAZÁR

 A tár/nyit-zár/csuk fogalompár az alapvető ellentétek közé tartozik, mint az ad-kap/vesz, szór-gyűjt stb. A lenti képen látható emberalak tárt karja a törzs függőleges vonalával derékszöget alkot, így mintha T betűt formázna. Ez a T a T+ár > tár, T+ér > tér (mindkettő ige és fn.) szóban kezdőbetű, és mint vízszintes vonal, a szellem föggőleges I vonalát "keresztezi" (Tau-keresztnek is nevezik, éppen T-alakja miatt).
T+ár > tár, T+ér > tér (mindkettő ige és fn.) szóbanszó, mivel a tár: T+ÁR, v. tér: T+ér. A kitárulkozás, ill. a kitárt kar lehetővé teszi a b efogadást, a szívbe való behatolást, befogadva a közeledőt. A nyitott szem a fény világosságát, a tárt kar a szeretet sugarát fogadja be saját lét-terébe, a lelki TÉRbe ugyanakkor a kar vízszintes iránya a szétárasztás általi továbbítást, az adás-kapás egyidejűségét is jelképezi. A tér (fn.) a tárral azonos módon ad helyet dolgoknak, KINCS-TÁRgyaknak, így a tér tkp.: 'tár' is, ahol sok holmi elFÉR
A kitárt kar: a hála/hálálkodás, dicsőítés régi formája, de a befogadás jelképe is - hiszen az ölelés nem lehetséges (ki)tárt karok nélkül. / fotó: Világháló

Sok jó elfér kis helyen... - Egy rendezett tárban minden tárolt tárgyhoz könnyen kozzá lehet FÉRni...

SZÍV-SZER-ETET, SZÍV-SZER-ELEM - ha szeretlek, akkor a szívembe fogadlak, mint (test)véremet, szívemre szorítva a karjaim-BAZÁR-LAK... bazárban LAK-nak a bez-ÁRT ÁL-RUCIK-kek is... nem csak KAZÁR-iában... 
 
CASA lat., ol. 'HÁZ, LAK' - talán ez sem éppen VÉLetlen... - a haza és a ház rokon fogalmak, mivel a haza: 'kiterjesztett értelemben vett otthon, laktér, élettér'. Éerdekes, h. a casa szó eredeti lejentése tkp. 'esett' (cado 3. casum lat. 'esik, hullik') - ha a haza elesett, akkor fel kell emelni, mint ahogy LAKot v. HÁZat is emelik, azaz fel-ÉPítik. Ezt mélységében és igazi jelentésében csak akkor érthetjük meg, ha az Égi Hazára gondolunk, amely elesett, azaz leesett (a lábáról) - a Földre... nekünk, embereknek kell ezt az égi hazát vissza-ÁLLítani - ezt az ÁLLam - régen: 'álladalom' - szóalak is találóan kifejezi. Maga az állítás is egyfajta magasba való törekvést jelent, és a láb, lábazat v. állványzat éppen ezt a felemelkedettséget szolgálja. 

Régi már e mese: az "Emese Álma" - az ÉDEN-állapot(osság): sem a Földön, sem az égen, mint a binaritásba-esés előtt, régen - Regen ném. 'eső'... / fotó: Világháló

Leg a láb - legalábbis angol nyelven...

Élőlényeknél a láb mint végtag a helyváltoztatás eszköze - ezért került leg-alább...  Vízre épült település (telep+ülés) esetében valóban lábakon (mint BAKon) áll a ház, de az alapok (alap mint talapzat, talpazat, talp) is tkp. 'földbe ásott lábazat'.
A lábak a hüllőknél, pl. gyíkoknál oldalirányban "állnak" - ezért van az, h. látszólag kissé nehézkesen mozognak. (Annál meglepőbb a futó gyík v. krokodil gyorsasága!)

CASUS mint ESET és OK

en.wikipedia.org/wiki/Casus_belli -
Casus belli is a Latin expression meaning the justification for acts of war. Casus means "incident", "rupture" or indeed "case", while belli means bellic ("of war").
magyarul:
hu.wikipedia.org/wiki/Casus_belli
A casus belli (latin) a háború oka. Olyan esemény vagy tény, amely háborút idéz elő, vagy egy háború kitörésének megindoklására használnak fel.
a haza eleste éppen elég háborús indok... 


1 megjegyzés:

  1. Exclusiv - inclusiv - A szeretet akkor válik valósággá, ha nem kizárólagos. HAnem bezárólagos!
    - Márpedig manapság minden és mindenki (sz)extra és (sz)exkluzív akar lenni!

    VálaszTörlés